28. týden těhotenství: Co prožívá miminko i nastávající maminka
- Velikost plodu jako lilek 28 cm
- Váha miminka přibližně 1000 gramů
- Vývoj mozku a nervového systému pokračuje
- Oči reagují na světlo a tmu
- Plíce dozrávají pro dýchání mimo dělohu
- Častější pohyby a kopání miminka
- Možné pálení žáhy a bolesti zad
- Přibývání na váze 7-8 kg celkem
- Kontrola u lékaře každé 3 týdny
- Příprava porodního plánu a tašky
- Cvičení pro těhotné vhodné a bezpečné
- Dostatečný příjem vápníku a železa důležitý
Velikost plodu jako lilek 28 cm
Váš drobeček už je pořádný šikula - představte si, že měří jako velký lilek, tedy asi 28 centimetrů, a váží už celý kilogram! Je to až neuvěřitelné, jak z maličkého semínka vyrostlo miminko, které už má všechno, co potřebuje - ručičky, nožičky, a dokonce i řasy na očíčkách.
Víte, co je teď na vašem miminku nejúžasnější? Začíná otevírat a zavírat očička! Jeho pokožka už není průsvitná jako dřív, ale získává krásný růžový nádech díky tukové vrstvičce, která ho bude po narození hřát. Je to jako když se z křehkého poupěte stává nádherný květ.
V hlavičce se děje hotový zázrak - mozek se krásně vyvíjí a vytváří složité záhyby. Už teď vaše miminko pozná váš hlas! Když na bříško mluvíte nebo zpíváte, cítíte, jak reaguje? To není náhoda - už teď s vámi komunikuje po svém.
Možná vás uklidní, že v téhle fázi by už vaše miminko mělo 90% šanci na přežití, kdyby se náhodou narodilo dřív. Ale ať jen klidně zůstane v bříšku, kde má ten nejlepší hotel all inclusive!
Ty kopance a přemety, co cítíte? To váš malý akrobat cvičí své první sestavy. Někdy dokonce dostane škytavku - to jsou ty pravidelné ťukání, které možná cítíte. Roztomilé, že?
Vaše tělo teď dělá hotové divy - staví kosti, svaly a nervovou soustavu vašeho miminka. Přibrat byste měla zatím tak 8-12 kilo, ale každá maminka je jiná, tak se tím moc nestresujte.
Bříško už máte jako basketbalový míč a záda možná protestují. Zkuste jemnou jógu nebo plavání - uvidíte, jak se vám uleví. A nezapomeňte si dopřát zasloužený odpočinek, když to tělo žádá. Vždyť děláte tu nejdůležitější práci na světě!
Váha miminka přibližně 1000 gramů
Ve 28. týdnu těhotenství vaše miminko váží už neuvěřitelných 1000 gramů! Je to jako držet v ruce balíček mouky - a přesně tolik váží ten malý zázrak ve vašem bříšku. Není to úžasné, jak rychle roste?
Vaše děťátko už má pořádnou vrstvičku tuku, díky které si dokáže udržet teplo. Jeho mozek teď prochází neskutečným vývojem - každý den vznikají miliony nových nervových spojení. Představte si to jako když se tvoří síť dálnic a cestiček, po kterých budou později proudit všechny důležité informace.
Víte, že už teď vaše miminko poznává váš hlas? Když mluvíte, zpíváte nebo se smějete, vnímá každý tón. Střídá období, kdy spí a kdy je vzhůru - ty kopance a šťouchance, které cítíte, jsou většinou známkou toho, že si užívá období aktivity.
Každý den přibere skoro jako jedna čokoládová tyčinka - okolo 30 gramů. To znamená, že za týden je to přibližně jako sáček cukru! Placenta, která je teď velká asi jako větší hamburger, odvádí skvělou práci v zásobování miminka vším potřebným.
V plicích se děje hotový zázrak - začíná se tvořit surfaktant, taková speciální pěna, která později pomůže miminku s prvním nádechem. Oči už mrkají, řasy jsou na svém místě a pokožka získává hebký, růžový nádech. Ručičky a nožičky jsou dokonale vyvinuté - není divu, že si s nimi tak rádo hraje!
Vnitřní orgány už fungují jako dobře seřízený stroj. Játra vyrábějí krvinky, ledvinky pilně pracují a střívka se připravují na svůj velký úkol. Miminko dostává od vás spoustu protilátek, které ho budou chránit i dlouho po narození - je to jako byste mu předávala svůj osobní ochranný štít.
Vývoj mozku a nervového systému pokračuje
Víte, co se právě teď děje v hlavičce vašeho miminka? 28. týden těhotenství je naprosto úžasným obdobím, kdy se v malém tělíčku odehrávají hotové zázraky. Mozek vašeho děťátka teď prochází neuvěřitelnou proměnou - představte si to jako stavbu té nejsložitější sítě, jakou si dokážete představit.
Malé mozkové buňky se činí jako pilní stavitelé - propojují se, komunikují spolu a vytvářejí složité struktury. Vznikají miliony nových spojení mezi neurony, něco jako když se buduje supermoderní informační dálnice. A co je na tom nejkrásnější? Tahle stavba položí základy pro všechno, co bude vaše miminko v budoucnu umět a znát.
Už teď vaše děťátko dokáže rozpoznat, kdy je den a kdy noc! Světlo pronikající přes bříško mu pomáhá utvářet první představu o světě kolem. A nejen to - začíná být skutečným hudebním krititem. Slyší váš hlas, hudbu i zvuky z okolí, a dokonce si vytváří svoje oblíbené melodie. Možná jste si všimli, že na některé písničky reaguje víc než na jiné?
Když máte klidnější chvilku, můžete pozorovat, jak si miminko vytváří svoje první rutiny. Střídá období, kdy je aktivní, s dobou odpočinku. Přesně jako my dospělí potřebuje svůj spánek, aby si jeho mozek mohl zpracovat všechny nové vjemy a zážitky.
Je to až neuvěřitelné, jak citlivě vnímá všechno, co prožíváte. Vaše nálada, to co jíte, jak se cítíte - to všechno má vliv na jeho vývoj. Proto si dopřejte hodně rybiček (ty omega-3 mastné kyseliny jsou pro mozeček hotový poklad), odpočívejte, když cítíte únavu, a hlavně - užívejte si každý moment tohoto kouzelného období.
A víte, co je úplně nejúžasnější? Vaše miminko už teď prožívá svoje první emoce! Cítí, když jste šťastná, vnímá vaši lásku a vytváří si tak první emocionální vazby. Je to jako byste psali první kapitolu příběhu, který bude pokračovat celý život.
Oči reagují na světlo a tmu
Oči vašeho miminka už teď vnímají svět kolem sebe - není to úžasné? Ve 28. týdnu těhotenství se děje něco neskutečného. Když si lehnete na sluníčko nebo rozsvítíte lampičku, vaše děťátko to dokáže vnímat a často na to reaguje drobnými pohyby.
Možná jste si všimli, že když na bříško posvítíte, miminko se někdy začne více hýbat nebo se naopak zklidní. To není náhoda - jeho očička už umí rozpoznat, kdy je světlo a kdy tma. Představte si, že i v bříšku není úplná tma - sluneční paprsky, které pronikají přes vaši pokožku, vytváří pro miminko takovou jemnou červeno-oranžovou záři.
Víčka vašeho děťátka se pravidelně otevírají a zavírají, jako by trénovala na velký příchod na svět. Je to podobné, jako když cvičíte v posilovně - každý pohyb pomáhá posílit svaly, které bude později potřebovat. A nejen to - v očích se už vyvíjí všechny důležité buňky, které budou zachycovat světlo a barvy.
Věděli jste, že právě teď se formuje i schopnost zaostřování? Je to jako když se ladí nový fotoaparát. Čočka v oku získává svůj konečný tvar a připravuje se na focení prvních momentů po narození. A co barva očí? Ta je zatím tajemstvím - většina miminek se rodí s modro-šedýma očima a jejich skutečná barva se ukáže až později.
Denní světlo hraje důležitou roli i v nastavení vnitřních hodin miminka. Když trávíte čas venku, sluneční paprsky pomáhají vašemu děťátku vytvářet přirozený rytmus dne a noci. Je to jako by se už teď učilo, kdy je čas na spánek a kdy na hraní.
Plíce dozrávají pro dýchání mimo dělohu
Víte, co se právě teď děje ve vašem bříšku? 28. týden těhotenství je období neuvěřitelných změn - vaše miminko se připravuje na svůj první nádech!
Parametr | 28. týden těhotenství |
---|---|
Délka plodu | 37-38 cm |
Váha plodu | 1000-1100 g |
Velikost plodu | Jako lilek |
Trimestr | 3. trimestr |
Měsíc těhotenství | 7. měsíc |
Pohyby plodu | Pravidelné a výrazné |
Vývoj orgánů | Plně vyvinuté plíce |
Smysly plodu | Reaguje na zvuk a světlo |
Představte si to jako stavbu dokonalého domečku. V plicích vašeho děťátka probíhá hotový zázrak - tvoří se tam speciální látka, surfaktant. Je to takový přírodní pomocník, bez kterého by první nádech byl jako snažit se nafouknout splasklý balónek. V plicích se také objevují miliony maličkých vzduchových váčků, podobných jako bublinky v čerstvě otevřené minerálce.
Vaše miminko už teď cvičí na velký den - představte si to jako malého sportovce, který trénuje své dýchací svaly. Polyká plodovou vodu (ano, opravdu!), čímž vlastně posiluje stejné svaly, které bude potřebovat pro dýchání i pití mléka po narození. Není to fascinující?
Příroda je v tomto období tak dokonalá, že i kdyby se miminko narodilo předčasně, jeho plíce už jsou připravené na život venku. Je to jako mít záložní plán - tělo ví, co dělá. Doktoři tomu můžou v případě potřeby ještě pomoct speciálními léky.
Mozek vašeho miminka už teď ví, jak řídit dýchání - je to jako když se učí dirigent orchestru. Když má miminko málo kyslíku, začne automaticky dělat více dýchacích pohybů. Chytré, že? Je to podobné, jako když my zrychlíme dech při běhu do schodů.
Celý tenhle proces je jako perfektně naplánovaná symfonie, kde každý nástroj hraje přesně to, co má. A to nejlepší? Vaše tělo i miminko vědí přesně, co mají dělat - vy si můžete jen užívat tento zázrak přírody.
Častější pohyby a kopání miminka
Každá nastávající maminka to zná - najednou začne cítit, jak se její miminko v bříšku činí víc než kdy dřív. Kolem 28. týdne jsou pohyby děťátka tak výrazné, že už přesně poznáte, kdy se protahuje, převaluje nebo vám dává malé kopance. Je to, jako byste měla v bříšku malého akrobata!
Víte, co je fascinující? Některá miminka jsou ranní ptáčata a nejvíc řádí přes den, jiná jsou noční sovičky a svůj taneček předvádějí, když se chystáte spát. Po dobrém obědě nebo když si konečně natáhnete unavené nohy, to teprve začne ta pravá show! To proto, že mrňousek reaguje na váš pohyb i na přísun energie z jídla.
Abyste měla jistotu, že je všechno v pořádku, počítejte si pohyby miminka. Když je děťátko vzhůru, měla byste napočítat asi 10 až 15 pohybů za hodinu. Jasně, někdy to může být jako na horské dráze - jednou je to jemné šimrání, jindy pořádná rána do žeber!
To byste nevěřila, jak už teď vaše miminko vnímá svět kolem. Pustíte oblíbenou písničku a ono začne tancovat, nebo se zklidní, když tatínek začne vyprávět pohádku. Tyhle první momenty spojení jsou prostě kouzelné - už teď si s vámi buduje své první pouto.
S rostoucím bříškem se mění i způsob, jakým se miminko hýbe. Někdy jeho kopance uvidíte i přes břicho - to když se snaží udělat ve svém pelíšku hvězdu! Jasně, občas to může být nepříjemné, zvlášť když si vybere vaše žebra jako boxovací pytel, ale berte to jako důkaz, že máte zdravé a čilé miminko.
V téhle době je super sledovat, jak se děťátko v bříšku postupně připravuje na příchod na svět. Zatím se ještě volně převaluje sem a tam, ale pomalu by se mělo začít chystat hlavičkou dolů. Každý nový pocit, každý pohyb je součástí téhle úžasné cesty. Svěřte se se vším své doktorce nebo porodní asistentce - jsou tu od toho, aby vás touhle vzrušující dobou provedly.
Možné pálení žáhy a bolesti zad
Milé nastávající maminky, 28. týden těhotenství přináší spoustu změn. Bříško už je pořádně vidět a s ním přicházejí i různé nepříjemnosti. Znáte to - sotva sníte něco dobrého, už se hlásí pálení žáhy. Není divu, když naše děložní nájemnice tlačí na žaludek jako nikdy předtím.
Záda už toho mají taky dost, že? Rostoucí bříško mění naše těžiště a páteř dostává pořádně zabrat. Kolikrát se přistihneme, jak se prohýbáme v zádech jako preclík, jen abychom ulevily té tíze. Pomůže jednoduchý trik - představte si, že vás někdo jemně tahá za provázek připevněný na temeni hlavy směrem vzhůru.
To nepříjemné pálení na hrudi vás možná v noci budí. Není to srdíčko, i když to tak může vypadat. Je to prostě jen žaludek, který si dělá, co chce. Zkuste si dát pod záda další polštář - ta vyvýšená poloha často pomůže. A večer? Raději zapomeňte na pikantní bramborůvky nebo mastnou pizzu.
Časté běhání na toaletu je další radost tohoto období. Malý neposeda tlačí na močák jako o život. Když vstáváte z postele, udělejte to jako lenochod - nejdřív na bok, pak se pomalu zvedněte s oporou rukou. Vaše záda vám poděkují!
Úlevu může přinést příjemné protažení nebo plavání v bazénu. A masáž od partnera? Naprostá božská záležitost! Jen mu připomeňte, že teď jste citlivější než obvykle. Pohodlné boty bez podpatků jsou teď vaším nejlepším přítelem, stejně jako těhotenský pás, který pomůže nést tu sladkou tíhu.
Když vás přepadne pálení žáhy, zkuste nejdřív přírodní cestu - obyčejná neslazená žvýkačka umí divy. A procházka na čerstvém vzduchu? Ta pomůže nejen tělu, ale i duši. Vždyť co je krásnějšího než se na chvilku zastavit a užít si tyhle vzácné momenty?
Každý nový týden těhotenství je jako otočení stránky v knize života. Ve 28. týdnu už cítíš, jak se tvé dítě protahuje, kope a tančí svůj vlastní tanec. Je to období, kdy se z malého semínka stává skutečný človíček, který ti už teď dokáže vykouzlit úsměv na tváři.
Květoslava Nováková
Přibývání na váze 7-8 kg celkem
Už jste ve 28. týdnu a vaše těhotenské bříško se krásně zakulacuje! Přírůstek 7-8 kilo je naprosto v pořádku - vždyť vaše miminko teď roste jako z vody a přibírá každý den až 40 gramů.
Možná vás někdy napadne, kam se všechna ta kila vlastně ztrácí. No, není to jen tuk! Velkou část váhy tvoří samotné miminko, placenta a plodová voda. Vaše tělo je teď jako dobře organizovaný systém - dokonce i krev v žilách máte o polovinu více než obvykle. A prsa? Ta se pilně připravují na svůj velký úkol - kojení.
Znám spoustu maminek, které se v téhle fázi začnou stresovat kvůli váze. Ale ruku na srdce - každé tělo je jiné a každé těhotenství probíhá po svém. Pokud jste měla před těhotenstvím normální váhu, je fajn se vejít do rozmezí 11-16 kilo celkového přírůstku.
Váš metabolismus teď jede na plné obrátky! Tělo potřebuje extra energii nejen pro miminko, ale i pro vás samotnou. Stačí přidat asi 300-350 kalorií denně - třeba chutnou svačinku v podobě celozrnného sendviče se sýrem a zeleninou. Není to žádná věda, že?
Dbejte na pestrou stravu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu. A nezapomeňte na pohyb - příjemná procházka nebo lehké cvičení vám udělají jen dobře. Hlavně se zbytečně nestresujte čísly na váze - důležité je, že se cítíte dobře a miminko prospívá.
Pravidelné kontroly u lékaře vám potvrdí, že vše běží jak má. A pamatujte - každé těhotenství píše svůj vlastní příběh, tak si to svoje užívejte plnými doušky!
Kontrola u lékaře každé 3 týdny
Od 28. týdne se návštěvy u gynekologa stávají součástí vašeho běžného režimu. Každé tři týdny strávíte chvilku v ordinaci, kde se váš lékař postará o to, aby bylo všechno v nejlepším pořádku - jak s vámi, tak s miminkem.
Možná vás překvapí, kolik věcí se během jedné kontroly stihne. Změří vám tlak (ten může někdy zlobit), zkontroluje, jak jste na tom s váhou, a mrkne i na případné oteklé kotníky - ty jsou sice normální, ale je dobré je hlídat. Nejkrásnější moment přijde, když uslyšíte tlukot srdíčka vašeho miminka.
CTGčko se stane vaším novým kamarádem - i když těch 20 minut vleže může být někdy únavných, ten záznam tlukotu malého srdíčka a děložních stahů za to stojí. Je to jako poslouchat tajnou řeč vašeho miminka.
Krev vám možná budou kontrolovat častěji - železo je teď důležitější než kdy jindy. A jestli jste ještě nebyla na testu na těhotenskou cukrovku, tak i to vás nejspíš čeká. Nebojte se svému lékaři říct o všem, co vás trápí - třeba když vás častěji bolí hlava nebo máte pocit, že hůř vidíte.
Porod se blíží, a tak je fajn probrat s doktorem vaše představy. Kam byste chtěla jít rodit? Máte nějaké speciální přání? Tohle je ta pravá chvíle všechno probrat. A co takhle předporodní kurz? I o tom se můžete poradit.
Začínáte cítit kontrakce? Klid, většinou jde jen o ty cvičné, Braxton-Hicksovy. Váš lékař vám vysvětlí, jak poznat, kdy už je čas vyrazit do porodnice. Taky se bude koukat, jak je miminko otočené - i když to se může ještě párkrát změnit.
Dostanete spoustu užitečných rad - od cvičení až po to, kdy je čas říct v práci nashle a nastoupit na mateřskou. Každá kontrola je důležitým krokem k bezpečnému porodu, tak je neberte na lehkou váhu.
Příprava porodního plánu a tašky
Konečně nastal čas zamyslet se nad tím, jak si představujete svůj velký den! Porodní plán a taška do porodnice - dvě věci, které vám dodají klid na duši v těch vzrušujících týdnech před porodem.
Pojďme si představit, jak by měl vypadat váš vysněný porod. Chcete se volně pohybovat? Využít porodní vanu? Mít po boku partnera? Všechny tyto přání můžete zapsat do porodního plánu. Je to jako váš osobní průvodce porodem, který pomůže personálu pochopit, co je pro vás důležité.
Co se týče tašky do porodnice, dokumenty jsou naprostý základ - občanku a těhotenskou průkazku dejte rovnou do přední kapsy, ať je máte vždycky po ruce. Představte si, že jedete na krátkou dovolenou - potřebujete pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Noční košile, měkké ponožky, oblíbené tričko na kojení.
Nezapomeňte na své osobní rituály - vlastní sprchový gel s uklidňující vůní, měkký ručník, oblíbený balzám na rty. Tyto maličkosti vám pomohou cítit se více jako doma. Pro miminko stačí pár základních kousků oblečení - bodýčka nebo dupačky, plenky a něco teplého na cestu domů.
Pamatujte, že porod je jako řeka - někdy teče klidně, jindy může změnit směr. Proto je dobré být připravená, ale zároveň flexibilní. Váš porodní plán není vytesaný do kamene, je to spíš takový nástin vašich přání.
Udělejte si čas na návštěvu porodnice. Projděte si porodní sál, nadýchejte se tamní atmosféry. Když budete vědět, co vás čeká, půjde všechno mnohem snáz. A nebojte se ptát - každá otázka vás posune blíž k tomu, abyste se na svůj velký den těšila s klidnou myslí.
Cvičení pro těhotné vhodné a bezpečné
V osmém měsíci těhotenství už máte pořádné bříško a vaše miminko dává o sobě pěkně vědět. Vaše tělo se mění každým dnem a možná si říkáte, jak se hýbat, abyste sobě i miminku prospěla.
Zkuste to vzít v klidu a poslouchat své tělo. Naprostou jedničkou je teď plavání a cvičení v bazénu - voda vás příjemně nadnáší a uleví vašim kloubům. Stačí půlhodinka ve vodě kolem 29 stupňů a uvidíte, jak se vám uleví.
Báječnou volbou je taky těhotenská jóga. Nejvíc vám sednou pozice vestoje nebo vsedě, které vám pomohou s bolestmi zad. Na záda už si radši nelehejte, není to teď pro miminko ideální. Díky józe se taky naučíte správně dýchat, což oceníte později u porodu.
Procházky jsou prostě klasika. Radši si dejte třeba tři kratší během dne než jednu dlouhou túru. Když cítíte, že už toho máte dost, tak si odpočiňte. A nezapomeňte na pohodlné boty - vaše nohy teď nesou větší zátěž než obvykle.
Určitě nezapomínejte na cvičení pánevního dna. Je to teď důležitější než kdy jindy. Nejlepší je zajít na konzultaci k fyzioterapeutovi, který vám ukáže, jak na to.
Můžete si taky lehce posilovat ruce a ramena - budou se vám hodit, až budete miminko nosit. Ale žádné divoké pohyby nebo skoky, teď není čas na experimenty.
Naučte se správně dýchat - pomůže vám to nejen teď, ale i při porodu. Nejlíp se dýchá vsedě nebo na boku, tak si najděte polohu, která vám vyhovuje.
A pamatujte - každá jsme jiná a každé těhotenství je jedinečné. Než začnete s jakýmkoliv cvičením, promluvte si se svou gynekoložkou. A kdyby se objevilo cokoliv neobvyklého - bolest, závratě nebo křeče, raději si dejte pauzu a poraďte se s doktorem.
Dostatečný příjem vápníku a železa důležitý
Jste ve 28. týdnu těhotenství a vaše tělo teď potřebuje extra péči. Možná jste si všimli, že jste více unavená nebo že vás častěji přepadá chuť na mléčné výrobky - to není náhoda!
Pamatujete, jak babička vždycky říkala pij mlíko, ať máš silné kosti? V těhotenství to platí dvojnásob. Miminko teď totiž staví svou kostřičku a zoubky, a bere si na to vápník přímo od vás. Denně potřebujete 1000-1300 mg vápníku - představte si to jako misku jogurtu k snídani, plátek sýra v sendviči a večerní tvarohový dezert. Nesnášíte mléčné výrobky? Nevadí! Zkuste si posypat salát mákem nebo si dát k svačině hrst mandlí.
Železo je další superhrdina, kterého teď vaše tělo zoufale potřebuje. Bez něj se budete cítit jako hadrová panenka - unavená a bez energie. Vaše krev teď pracuje za dva a potřebuje posily! Dopřejte si občas kvalitní hovězí steak, čočkovou polévku nebo špenátové lasagne.
Chcete fígl, jak dostat z jídla maximum železa? Pokapejte si čočkový salát citronem nebo si dejte k železitému jídlu papriku - vitamin C totiž pomáhá železu lépe se vstřebat. Naopak si dejte pauzu mezi šálkem kávy a železitým jídlem, jinak to bude jako házet hrách na zeď.
Pití je teď vaše nejlepší kamarádka. Představte si své tělo jako zahrádku - bez vody květiny neporostou a minerály se nedostanou tam, kam mají. Noste si všude lahev s vodou a upíjejte průběžně během dne. Máte-li chuť na něco jiného, zkuste třeba mátový nebo šípkový čaj.
Každá budoucí maminka je jiná a každé bříško má jiné potřeby. Poslouchejte své tělo a nebojte se zeptat svého lékaře na radu - je tu od toho, aby vám pomohl projít tímhle nádherným obdobím co nejlépe.
Publikováno: 05. 04. 2025
Kategorie: zdraví